Policija Hong Konga Vec posjeduje Tehnologiju koja prepoznaje lica
Policija Hong Konga Vec posjeduje Tehnologiju koja prepoznaje lica
Preko tajnih izvora smo dosli do informacije da policija Hong Konga odnosno u Kini vec posjeduje tehnologiju koja prepoznaje lica svojih gradjana i sprema ih u policijsku bazu podataka. Naime rijec je o sufisticiranoj umjetnoj inteligentciji koja se koristi za nadzor i kontrolu stanovnistva. Kada vec govorimo o umjetnoj inteligenciji onda moramo da znamo da je rijec o software - u odnosno programu koji je u mogucnosti da radi sam od sebe bez ljudskog utjecaja da bi se odrzao na zivotu. Kinezi ovu tehnologiju posjeduju vec skoro tri godine i o ovome zna jako mali broj ljudi, jer je to tajna kineska tehnologija.
Informacija je stigla od izvora koji ne zeli da bude identifiran zato sto zeli da ostane anoniman jer je ovo fakticki kineska vojna tajna i nije jos javno objavljena. Program je u stanju da preko CCTV kamera identificira odnosno skenira lica ljudi, tablica automobila itd.. na ulici i samim time analizira policijsku bazu podataka kako bi doslo do poklapanja odnosno pronalaska identiteta osobe koja slucajno i bezazleno seta sa svojom porodicom u policijskoj bazi podataka. Da bi najlakse razumjeli o cemu se radi dovoljno je da znamo sto je CCTV.
Naime CCTV je nista vise nego samo odrzivi nadzorni sistem kamera, rekordera i displeya za pracenje aktivnosti u trgovini ili pak nekoj kompaniji. Naime ovaj isti sistem se koristi za nadzor prometa u svim nasim gradovima. No ne bi Kina bila Kina da i u ovome ne prednjaci ispred sviju pa tako moramo znati da se Kina nalazi na svjetskom vrhu po broju instalianih odnosno postavljenih kamera po glavi stanovnika. Odnosno prvo mjesto na ovome mjestu drzi kineski gad Chongqing koji na populaciju od 15 354 067 stanovnika ima postavljenih nevjerovatnih 2 579 890 CCTV kamera odnosno po 168 kamera na 1000 stanovika. Dok prvi europski grad po broju instaliranih kamera je London koji zauzima visoko sesto mjesto na ovoj listi.
Drzavni vrh ignorira ove brojke koje dolaze od samoga proizvodjaca ovoga sistema nadzora ali za to i nema dokaza jer drzava kada kupuje ovakve stvari nikada ne kupuje za sebe nego ih kupuje preko posrednika da se ne bih ostavio trag. Naime od kako je ova informacija postala koliko toliko dostupna Kineskoj javnosti u Kini su se poceli odrzavati prosvjedi jer Kineskom mentalitetu je privatnost svetinja kao i vecini ljudi na ovome svijetu. Samim time drzavljani ove drzave kada su izasli na ulice da bi zapoceli protestirati bili su primorani da obuku maske ili pak koriste kisobrane kako bi zastitili svoj identitet.
Nedugo nakod toga drzavni vrh je pustio na snagu zakon koji se nije koristio vise stoljeca a to je zakon o zabrani nosenja maskih u javnosti. Samim time prosvjednici koji su isli da protestuju protiv ovoga napada na privatnost su bili automatski oznaceni i kao prekrsitelji zakona. Naravno kada je policija izasla na ulice da bi uspostavila red da se ne bi dogodilo da ove kamere snime policijsku brutalnost koristile su se Flash Bombe kako bi ometali rad kamera ali takodjer su i odstranjivali identifikacijske brojeve sa odijela kako se ne bi saznalo o kome se radi. U ovoj raciji je uhvaceno preko 2000 osoba radi protesta odnosno radi protesta protiv kineskog sistema a skoro 100 osoba je uhiceno radi krsenja zakona o nosenju maske.
Toliko o Kinezima i njihovim uspjesima ne samo na podrucju tehnologije nego i na podrucju solidarnosti prema svojim gradjanima. Istina jeste da policija Hong Konga vec posjeduje tehnologiju koja prepoznaje lica ali ju po svemu videci ne koriste da bi zastitili narod nego narusili njegovu privatnost i naravno zastitili svoj poredak i svoje polozaje.
Post a Comment